اماکن مذهبی یزد

كتابخانه عمومي رسالت شهيد


مسجد 14 معصوم(ع) (آزادشهر)
امامت جماعت مسجد چهارده معصوم(ع) آزادشهر بر عهده حضرت حجه الاسلام عدالت منش ميباشد.


مسجد 14 معصوم(ع) (خيابان سيد گلسرخ)
امام جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشا : حجت الاسلام و المسلمين زارع


مسجد 14 معصوم(ع) (امام شهر)
امام جماعت : محمد تقي درعلي


مسجد 14 معصوم(ع) (بلوار امام جعفر صادق)


پایگاه شهید آیت الله سعیدی
پایگاه بسیج


دفتر هیئت ثارالله استان یزد


ناحیه مقاومت بسیج مرکزی یزد


تکیه گاه هیت علمدار حسین (ع)


مسجد ابوالفضل


مسجد محمدی


مسجد امام جعفر صادق


مسجد علقمه


مسجد حضرت بتول


مسجد غدیر


مسجد و حسینیه مهدیه


آتشکده زرتشتیان یزد


مسجد ولی عصر


مسجد امام حسن عسگری


مسجد محمد رسول الله


مسجد امام حسن


مسجد جوادالائمه


مسجد امام حسن


مسجد امیرالموُمنین


مسجد پیر حسین دامغانی


مسجد حظیره یزد


مسجد سرچم


حسینیه قمر بنی هاشم


مسجد الرسول


مسجد اعظم امام زاده جعفر


حسینیه امام زاده جعفر


مسجد قیام


مسجد جامع رحمت آباد


مسجد حضرت موسی بن جعفر


مسجد چهارده معصوم


امامزاده سید جعفر


مسجد امیرچخماق
مسجد امیر چخماق که در تاریخ‏ یزد به نام مسجد جامع نو هم خوانده شده، در دوره صفویه به همت امیر جلال الدین چخماق شامی، حاکم یزد از امراء و سرداران و مقرب درگاه شاهرخ و زن او ستی (بی بی) فاطمه خاتون احداث شده. در توصیف این مسجد باید گفت که در کریاس (ساختمان جلوی درب ورودی) مسجد به میدان میر چخماق باز می‏ شه، سنگی نصب شده که بر آن متن وقف نامه ‏ای به خط نسخ نقر شده. در طرف راهروی شمالی که از درب کریاس به صحن وارد می‏ شه، شبکه ‏هایی ظریف از کاشی ‏های معرق در پنجره‏ ها نصب شدن. قسمتی از سردر صفحه ایوان کاشی کاری معرق شده و جرزهای آن آجری رنگه. دور خارجی گنبد و بر کمربند آن عبارت “السلطان ظل الله….” به کوفی بنایی تکرارشده. محراب صحنه اصلی از کاشی معرقه با ساختمانی مقرنس کاری که در وسط آن سنگ مرمر بسیار خوشتراشی نصب شده. و در وسط مقرنص کاری یک گل مربع نصب است و در دست چپ ایوان، یک سنگ مرمر نصب شده. سر در شرقی مسجد کتیبه‏ ای از کاشی معرق به خط ثلث محمد الحکیمه. گنبد مسجد خمیده و ترکداره با کاشی سبز رنگ کاشی شده و پیرامون آن نیز کتیبه ‏ای به خط کوفی قرار داره


مسجد امام جواد


مسجد امام جعفر صادق


بقعه سید طاووس


پایگاه مقاومت امام خمینی


مسجدالرضا


مسجد بلوری زاده


مسجد امیرالمومنین


زیارتگاه ستی پیر


مسجد بیاق خان


مسجد سرریگ یزد


مسجد ملا اسماعیل


مسجد حضرت ابوالفضل


مسجد برخوردار


مسجد پیرحسین


مسجد و حسینیه اکبرآباد


آستان مقدس امازاده سهل بن علی


مسجد مصلی یزد


پایگاه مقاومت الزهرا


قبرستان شهدای خیر آباد


مسجد النبی


مسجد مهدیه


مسجد حجه ابن الحسن مهدی


حسینیه آقا


امامزاده سید گلسرخ


مسجد رضوی یزد


امامزاده فاتح


مسجد و آب انبار چهار کوچه


مرکز نیکوکاری مسجد امیرالموُمنین


امامزاده شازده فاضل


مسجد حظیره (مسجد روضه محمدیه)
گنبد آجری با قوس شبدری و سردر بلند و کاشی‌کاری‌های آبی این مسجد اولین چیزیه که توجه آدمو جلب می کنه . بعدش، دو تا شبستان و تابستانخانه رو می بینین که همگی با خط کوفی و رگه چینی‌های آجری تزیین شدن. کاشی‌های معرق و نقش های گل و بوته اسلیمی مناره‌ها با اون فتیله پیچ های شیاری روشون هم از زیبایی‌های این مسجد‌ن. آیت‌الله محمد صدوقی سال ۵۷ مسجد حظیره رو به جز محراب مرمرش بازسازی کرد


مسجد زاویه


مسجد جامع کبیر یزد
مسجدجامع کبیر اين مسجد يکی از باارزشترين ميراث تاريخی هنری و گنجينه ای ار معماری اسلامی است. بانی ساختمان اصلی مسجد را علاء الدوله گرشاسب آل بويه – قرن ششم هجری – می دانند ولی مسجد کنونی مربوط به آل مظفر و تيموريان قرن هشتم و نهم هجری است. از امتيازات هنری و معماری اين مسجد می توان قدرت و استواری کاشيکاريهای نفيس و جالب، سر در بلند، دو کتيبه نفيس يکی به خط کوفی و ديگری به خط ثلث بر روی کاشی لاجوردی معرق در کنار سر در باشکوه، دو مناره زيبا و تزئينات کاشی کاری شده ديوارهای داخلی شبستان و زير گنبد و خارج گنبد را نام برد. ارتفاع مناره های آن حدود 48 متر و ارتفاع سر در آن در حدود 24 متر می باشد.


حسینیه حضرت ابوالفضل(ع)


نمازخانه پاساژ


مسجد حضرت ولی عصر


مسجد حضرت زینب


مسجد حسنیه


مسجد الرسول


مسجد سیدالشهدا


مرکز فرهنگی هنری شماره 4 مراکز فراگیر


مسجد جوادالائمه


مسجدالزهرا


مسجد امام موسی بن جعفر


مسجد شهدای امام شهر


حسینیه قائم


حسینیه سالار شهیدان


مسجد امام


مسجد جوی بلبل


مسجد سیدالشهدا


مسجد قبا


مسجد یزدباف


امامزاده سهل ابن علی


هییت خوزستانی های مقیم یزد


مسجد الزهرا


مسجد امام رضا


حسینیه حضرت ابوالفضل کوچه بیوک


مسجد ریگ


امام زاده جعفر


مسجد ملااسماعیل


مسجد الزهرا


مسجد قمر بنی هاشم خیرآباد


مسجد حضرت حجت


مسجد حضرت فاطمه


حسینیه ی صفار


مسجد انبیا


زیارتگاه سنتی پیر


مسجد حضرت ابولفضل


مسجدخضر شاه


امامزاده سید فتح الدین رضا


حسینیه حضرت ابولفضل خرمشاه


حسینیه خرمشاه


مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد یا همان مسجد کبیر یزد یکی از با ارزش ترین میراث هنری و گنجینه ای از معماری اسلامی است که در خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع واقع شده است. بانی ساختمان اصلی مسجد را علاءالدوله گرشاسب آل بویه ـ قرن ششم هجری – می دانند ولی مسجد کنونی مربوط به آل مظفر و تیموریان قرن هشتم و نهم هجری است. از امتیازات هنری و معماری این مسجد می توان قدرت و استواری کاشیکاری های نفیس و جالب، سر در بلند، دو کتیبه نفیس یکی به خط کوفی و دیگری به خط ثلث بر روی کاشی لاجوردی معرق در کنار سر در باشکوه، دو مناره زیبا و تزئینات کاشیکاری شده، دیوارهای داخلی شبستان و زیر گنبد و خارج گنبد را نام برد. ارتفاع مناره های آن حدود 48 متر و ارتفاع سر در آن در حدود 24 متر می باشد. مسجد جامع کبیر در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌ است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری دانسته‌اند. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد را متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری دانسته‌اند. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصربفرد، شهرت دارد. سبک معماری این بنا به شیوه آذری است.

مسجد جامع کبیر یزد به چند دلیل حایز اهمیت است : نخست آن که قدیم‌ترین نمونه معماری است که طی قرن نهم هجری قمری، در معماری مذهبی ناحیه یزد از آن تقلید شده ‌است؛ این طرح مرکب از یک مقصورهٔ گنبددار و یک شبستان مستطیل بلند و کشیده ‌است. دیگر ویژگی مهم بنا کاربرد وسیع تاق‌های سراسری (تاق و تویزه) در شبستان‌هاست که با کاشی معرق همراه ‌است. نکته قابل توجه دیگر در ساختمان مسجد جامع یزد، مساله ایجاد روشنایی غیر مستقیم به وسیله انعکاس نور از گچ سفید گنبد و دیوارهاست. همچنین تزیینات داخل و خارج گنبد، نمای خارجی- داخلی ایوان اصلی و محراب زیبای آن که از قسمت‌های مهم مسجد به شمار می‌رود، بی‌نهایت ارزنده و جالب است.


مسجد امیر چخماق
مسجد امیر چقماق که در تاریخ‌های یزد به نام مسجد جامع نو و یا مسجد دهوک نیز خوانده شده‌است در دوره تیموری به همت امیرجلال‌الدین چقماق شامی حاکم یزد از امراء و سرداران و مقرب درگاه شاهرخ و همسرش ستی فاطمه خاتون احداث شده‌است. این مسجد در سال ۸۴۱ هـ. قبه پایان رسید. از حیث زیبایی، وسعت، اهمیت و اعتبار بعد از مسجد جامع شهر قرار دارد.
این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مسجد در ضلع جنوبی میدان امیرچخماق قرار دارد و در کریاس (ساختمان جلوی درب وروردی) مسجد که به میدان باز می‌شود، سنگی نصب گردیده که بر آن متن وقفنامه‌ای به خط نسخ نقر شده‌است.
محراب صحنه اصلی از کاشی معرق است با ساختمانی مقرنس کاری که در وسط آن سنگ مرمر بسیار خوشتراشی به اندازه ۱/۱۵ * ۳/۳۸ متر نصب شده‌است و در وسط مقرنس کاری یک گل مربع به اندازه ۵۴ * ۹۵ سانتیمتر نصب است و در دست چپ آن، یک سنگ مرمر به اندازه ۲۸ * ۳۰ سانتیمتر نصب شده‌است.


مسجد حضیره
مسجد حظیره یا روضه محمدیه در شهر یزد، ضلع شرقی خیابان امام خمینی (محله ابر و مبارکه)واقع شده‌است. مسجد حظیره از اموال "حاج شمس الدین محمد بن زین الدین علیشاه میبدی" در محله ابر و مبارکه مقابل دروازه فتح یعنی محله‌ای که به پیر برج نیز شهرت داشت ساخته شد .

بنای کنونی حظیره ( روضه محمدیه ) و کلیه کاشیکاری‌های آن به جز سنگ مرمر منصوب در محراب از آثار جدید و تازه ساز است که ساخت آن قبل از انقلاب ایران (۱۳۵۷) آغاز شده وتا کنون ادامه دارد .

مسجد مذکور دارای ۳ درب ورودی است که درب اصلی آن درب بزرگ فلزی است که به خطوط هندسی تزئین یافته‌است . مسجد جدید و نوساز ضلع غربی دارای سکویی سنگ فرش، ستونهای بلند و چهار گوش یکپارچه، دربهای بزرگ چوبی( مشبک رنگین)می باشد. داخل مسجد ( تابستانخانه ) مزین به ستونهای بلند وقطور با کاشی معرق، نقوش اسلیمی ـ ختایی، ترنجی و سقفی پوشیده با شیشه‌های رنگین وسنگ است .


"اینفو" مخفف واژه (information) به معنای "اطلاعات" است.
    ۰۹۱۳۲۵۲۰۵۳۷